Co nás dnes čeká? Čtvrtá mediální debata se stálým zpravodajem ČRo na Ukrajině Martinem Dorazínem a dalšími hosty, režisér Petr Nikolaev a jeho novinka Muž, který stál v cestě, Lenka Nová, Vanua 2 a na závěr Vlasta Redl a AG Flek.
OBSAZENOST SÁLŮ: ČERVENÁ - ORANŽOVÁ - MODRÁ
Před začátkem každé projekce v programu na webu i ve webové aplikaci (načtěte si QR nebo jděte na http://app.slavonicefest.cz/) uvidíte barevně rozlišenou předpokládanou obsazenost sálů. Budete si moct na poslední chvíli vybrat film, na který se s největší pravděpodobností dostanete.
UPOZORNĚNÍ
MISTO V SÁLE, KTERÉ ZAUJMETE, JE VAŠE POUZE NA DANOU PROJEKCI.
Není možná jeho rezervece na další film, a to ani pomocí bundy nebo deštníku! Děkujeme za ohleduplnost.
Projekce ve všech šesti sálech začínají už v 10 hodin, poslední ve 21:15. Letní kino Cinestar uvede dnes od 21 hodin americký horror ÚSMĚV.
Strhující příběh lékaře a politika Františka Kriegla zachycuje dramatické události 21. srpna 1968, kdy byl v noci společně s čelními představiteli KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Josef Smrkovský, Josef Špaček, Bohumil Šimon) zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se v zajetí i pod hrozbou likvidace postavil Leonidu Iljiči Brežněvovi a nepodepsal Moskevský protokol, dokument, jenž znamenal souhlas s okupací Československa.
Filmové drama v hlavní roli s Tomášem Töpferem odhaluje zrůdnost komunistického režimu se zaměřením na hrdinu Pražského jara a nejvyhrocenější úsek jeho života i novodobých dějin Československa.
Hrají: Tomáš Töpfer, Zuzana Mauréry, Adrian Jastraban, Alois Švehlík, Jiří Ployhar ml., Dano Heriban...
Válečná novinařina je v žurnalistickém světě vskutku speciální disciplínou. I elitní žurnalisté se sklánějí před těmi několika odvážnými, kteří se vydávají do míst konfliktů a z extrémního prostředí přinášejí kvalitní zpravodajství. Lidé, kteří se věnují válečnému reportování, musí mít tak trochu zvláštní výbavu – profesionální i mentální. Kromě všech věcí, které by měly být svaté všem novinářům (jako oddanost pravdě, zvídavost nebo důslednost) musí disponovat ještě dalšími dovednostmi či vlastnostmi – fyzická i psychická odolnost, schopnost improvizace a především odvaha. Tuto práci opravdu nemůže dělat každý novinář. Těchto osobností v českém žurnalistickém světě není mnoho. Ale jsou. A někteří jsou velmi dobří a zajímaví. Autoři mluví s celkem třemi generacemi reportérů, kameramanů a fotografů o tom, jak svoji profesi vnímají. Jak prožívají strach a jaká je jejich motivace pro tuto práci.
V dokumentu účinkují: Petra Procházková (Deník N), Václav Černohorský (Česká televize) Martin Dorazín (Český rozhlas), Miroslav Karas (Česká televize), Jan Moláček (Deník N), Jarmila Štuková (fotografka), Stanislav Krupař (fotograf), Tereza Engelová (nezávislá novinářka), Pavel Němeček (Česká televize), Michal Kubal (Česká televize) , Jaromír Štětina (nezávislý novinář), Josef Pazderka (Aktuálně.cz, Český rozhlas) a Tomáš Štěrba (Česká televize).
Novinářský inkubátor uvede ve spolupráci se SLAVONICE FESTem již čtvrtou festivalovou novinářskou debatu.
I ta letošní se dotkne tématu, které rozdělilo demokratickou společnost. Informační válka cíleně oslabuje kvalitu našeho života a stabilitu euroatlantické civilizace. Doposud jsme se o manipulativních zprávách nenaučili vést klidnou, informovanou debatu na úrovni rodin, natož vlád a států. Čas je přitom drahý a přetížená planeta nepočká. Kde se dnes nachází zdroje a praví původci hybridních hrozeb? Jak se jejich cíle projevují v praxi, jak ovlivňují válku na internetu i na Ukrajině a kdy to konečně skončí? Odpovědi nabídnou přední čeští odborníci a žurnalisté s bezprostřední zkušeností s dezinformační mašinérií.
Debatu moderuje Kateřina Procházková, novinářka a analytička projektu Sinopsis.
Hosty debaty budou:
Stálý zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín.
Blogger a zdravotní bratr Karel Paták - Visegrádský jezdec.
Expert na dezinformace František Vrábel.
Zakladatel Novinářského inkubátoru Tomáš Bouška.
Styl debaty bude opět neformální, bar i gril otevřený. Vstup volný.
Dramatický půdorys příběhu odehrávajícího se v ukrajinské Oděse vychází ze stejnojmenné divadelní hry Anny Jablonské, která tragicky zahynula při teroristickém útoku na moskevském letišti Domodedovo v roce 2011. Do rodiny, která je plně zaměstnána rekonstrukcí bytu a běžnými starostmi nečekaně zavítá bigotně věřící babička a začne ji ,,zachraňovat“. Část svého života strávila v klášterech a její silné náboženské přesvědčení je katalyzátorem narušených rodinných vazeb. Dospívající dcera chce žít podle vlastních představ, opustí školu a dramaticky vzdoruje jakýmkoli snahám o záchranu. Zdánlivé „zázraky“ vnášejí do složité situace novou existenciální optiku a nastolují otázky o smyslu víry i samotného života.
Hrají: Lenka Vychodilová, Eva Alner Jízdná, Tereza Slánská, Josef Polášek, Jiří Racek, Ondřej Lechnýř, Zdeněk Podhůrský, Tereza Šefrnová, Ondřej Malý
Předpremiéry a následné debaty ve dvoraně Spolkového domu se kromě režisérky Olgy Dabrowské zúčastní herečky Lenka Vychodilová a Eva Alner, kameraman David Čálek a další členové tvůrčího týmu.
Kapela Vanua 2 vznikla v roce 2017 spojením muzikantů ze skupin YannickTevi band a Blue Effect. Členy jsou bubeník z legendárního Blue Effectu Václav Zima, baskytarista Wojttech Říha, klávesista Vít Beneš, kytarista a zpěvák Yannick Tevi a kytarista Honza Ponocný.
Lenka Nová, zpěvačka s nezaměnitelným sametovým altem. Na letošním mařížském koncertě ji doprovodí na kytaru Josef Štěpánek, na piano Matěj Benko a také smyčcový EVE Quartet. 12 let působila v kapele Laura a její tygři, s níž odehrála stovky koncertů a vydala několik alb. Od roku 2008 úzce spolupracuje s textařem Michalem Horáčkem. Od roku 2012 je na sólové dráze. Vydala čtyři sólová alba Nová deska (2003), Psí hodina (2012), Čtyřicítka (2016) a Dopisy (2020).Na čtvrtém sólovém albu Dopisy se Lenka Nová poprvé výrazně prosadila i jako autorka.
Do Stodoly Maříž doporučujeme vzít si deku nebo podsedáky. Sedí se na balících slámy a leží na louce:)
Vlasta Redl - samorostlý všeuměl. Jeho hudební tvorba je žánrově nevyhraněná a proto těžko definovatelná, snadno rozpoznatelný je ale jeho osobitý autorsko-aranžerský rukopis, který často kombinuje tradiční melodické a harmonické linie moravského a slovenského folklóru s progresivními prvky současných hudebních směrů. Počátky jeho profesionální kariéry se datují do roku ´83, kdy se stal členem tehdy již známé a odbornou hudební veřejností vysoce hodnocené skupiny AG Flek.
Letošní společnou festivalovou výstavu v Mařížské kapli nazvali manželé Erika Bornová a Tomáš Císařovský úryvkem z básně R. M. Rilkeho.
Sochařka a malířka Erika Bornová vychází ve své tvorbě z autobiografických námětů, avšak nechává diváky na pochybách, kde je hranice mezi skutečností, snem a fantazií. Její práce vynalézavě navazují na tradiční postupy výtvarného umění a svébytným způsobem je rozvíjejí, mnohdy však provokují jak svým obsahem, často s erotickým podtextem, tak ztvárněním. Používá velmi netradiční materiály - jako jedna z prvních sochařek u nás začala pracovat s polystyrenem - a jejich překvapivé kombinace.
Tomáš Císařovský je jedním z nejuznávanějších současných českých malířů. Maluje olejovými, výraznými odstíny, většinou portréty a figurální výjevy, v posledních letech i krajinu. Pracuje v tematických cyklech, např. Z deníku dědy legionáře (1989), Naty, přepni to! (1994), Bez koní (1996), Prázdniny v Čechách (2006). Jeho figurální a portrétní malba, doplněná krajinnými motivy, se prolíná s cykly obrazů, které dokumentují malířovo individuální směřování a českou společnost s jejími proměnami. Pravidelně vystavuje v českých i zahraničních galeriích a jeho dílo je zastoupeno ve veřejných i soukromých sbírkách.
Denně od 13 do 18 hodin. Vstup volný.
Instalace soch a objektů přístupná od 13 do 18 hodin. Vstup volný.
Další výstavy najdete ve Spolkovém domě a Festivalovém centru.
Charitativní bazárek Kapička z.s. v Kulturáku podporuje malé děti s akutní leukemií a jejich rodiny. Založila ho slavonická maminka Naďa Cigaleová, když život jejího syna zachránila transplantace kostní dřeně. Denně od 10 do 19 hodin můžete v Kapičce přispět nákupem letního festivalového modýlku malým pacientům z Dětské hematoonkologie v Českých Budějovicích a Transplantační jednotky kostní dřeně v Praze Motole i vy. V Kapičce bude také probíhat kasičková sbírka a budete si moct koupit kapičkové tašky.
OTEVŘENO: St 10:00 - 12:00 13:00 - 16:00 / Čt - Pá 10:00 - 16:00 / So 10:00 -12:00
Organizace, která pomáhá onkologickým pacientům na prahu dospělosti, bude mít na na Slavonice Festu SKVĚLÉ RŮŽOVÉ CHARITATIVNÍ FRIZZANTE, kterým ji už tradičně podporuje naše partnerské moravské Jindrovo Vinařství. Takže každá sklenička růžových bublinek, kterou si dáte, bude opravdu na zdraví. Letošní novinkou je i charitivní Pink Bubble Popcorn. Přispějete jejích prostřednictvím mladým lidem, jimž zkomplikovalo život onkologické onemocnění, být šťastnější a postavit se co nejdříve zpátky na vlastní nohy. Více se dozvíte na www.pinkbubble.cz.
Přispět můžete přímo i na účet po načtení QR kódu v aplikaci vaší banky: