-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Festival, který založil v roce 2014 na česko-moravsko-rakouském pomezí, v příhraničním renesančním městě Slavonice, filmový režisér a producent Ondřej Trojan, letos přivítá diváky už podesáté. Od středy 2. do neděle 6. srpna.
A podesáté ve Slavonicích a nedaleké Maříži chceme naplnit naše motto a užít si spolu s diváky „ To nejlepší z léta, filmů a hudby“.
Na 75 filmů, 12 koncertů – 4 velké a 8 komornějších, výstavy umění, setkání s filmovými tvůrci, debata s českými novináři, program pro děti, taneční párty nebo večerní posezení s přáteli a hlavně zase velká pohoda. Přesně to plánujeme pro letošní Slavonice Fest.
Bonusem, který jinde diváci nenajdou, je zasazení festivalu do kulis jindy ospalého renesančního městečka a krásná okolní příroda. Máme 6 kinosálů a některé jsou opravdu netradiční. Promítáme v tělocvičně školy nebo ve stodole, kde přes rok parkují auta, největší sál stavíme v obřím kulturáku, do kterého se za totality vešlo skoro celé město. A kapacita letního kina na náměstí pod slavonickou věží je téměř neomezená. Koncerty se pak kromě velké scény odehrávají v nedaleké Maříži v kultovní Hudební stodole.
Dramaturgem filmového programu je Ondřej Trojan a jednu z filmových sekcí připravuje i velký filmový fanoušek, malíř a sochař Jaroslav Róna. Uvádíme jak filmové novinky, tak straší snímky, dokumenty, festivalové premiéry a předpremiéry.
Letos festival zahájí film Easy Rider / Bezstarostná jízda. Vybrali jsme ho pro všechny, kteří svou jízdu za svobodou nevzdávají. Od roku 2018, kdy odešel režisér Miloš Forman, a my jsme zahajovali jeho muzikálem Vlasy, pojímáme zahájení jako stylový happening. Na Formanovu počest zaplavili letní kino diváci jako děti květin, za rok už byli všichni ve stylu Horečky sobotní noci a například loni vládly devadesátky s filmem Kouř. Letos nás čeká návrat do roku ´69, kdy Bezstarostná jízda vznikla. Roku, kdy byl Woodstock a všem to strašně slušelo.
Slavonice Fest je svou energií velký relax, během kterého se krásně dají dohnat filmové i hudební resty, mezitím si zaplavat v rybníce nebo se projet na kole. Ale také si můžete v deset ráno sednout na první projekci a z té poslední odejít před půlnocí. Diváci, kteří se na festival vracejí, nám říkají, že si bez něj léto nedokážou představit. A to je největší odměna.
_________________________________________________________________________________________________________________
Filmové projekce budou stejně jako v minulých letech soustředěné do centra renesančních Slavonic. Několik kinosálů a letni kino Cinestar na náměstí nabídnou přes 75 filmů z celého světa. Hudební část festivalu proběhne letos zase jak na velké Kulturák Stage, tak v oblíbené hudební Stodole Maříž, kam si zajedeme festivalovým autobusem každý den na dva pohodové odpolední koncerty. Připravujeme i výstavy umění a další doprovodný program.
Ať už strávíte čtyři dny v kině, večery na koncertech a noci na afterparty, nebo si dáte pohodový mix toho všeho, zůstává spojení filmů, přátelské atmosféry, umění, hudby, přírody, renesančního města a letní pohody hlavním mottem Slavonice Festu i pro rok 2023.
Festival ani letos nebude soutěžní. Jedinou cenou, kterou SLAVONICE FEST udělí, je Cena diváků pro nejlepší film. V roce 2022 ji získal film ze sekce World QUO VADIS, AIDA režisérky Jasmily Žbanić. Kdo zvítězí letos, je jen na Vás.
Organizátorem SLAVONICE FESTu je Filmová a televizní společnost Total HelpArt T.H.A., reprezentovaná osobou filmového producenta a režiséra Ondřeje Trojana. Naše produkce stojí za vznikem mnoha českých filmů, mezi které se řadí mimo jiné Pelíšky, Horem pádem, Musíme si pomáhat, Kráska v nesnázích, Želary, Občanský průkaz nebo například animovaní Lichožrouti či Trojanův film Toman. Jsme součástí kulturní generace okolo divadla Sklep volně sdružující desítky filmařů, hudebníků, výtvarníků, divadelníků. Ke Slavonicím máme hluboký vztah již od roku 1988, kdy zde divadlo Sklep koupilo zchátralý dům na náměstí, čímž jsme se stali průkopnickou naplaveninou v tehdy ostnatými dráty opevněném pohraničí.
Postupem času se naše komunita propojila s mnoha místními obyvateli i s pravidelně dojíždějícími cizinci. Mnozí z nás nalezli ve Slavonicích svůj nový domov. Dnes se zde scházejí lidé z celého světa. Není nic zvláštního, když se na pikniku na jedné z místních zahrad sejde japonská houslová virtuoska s tácem domácího suši, francouzský divadelník s demižonem vína, brněnský sochař a řezbář s kotlíkem rybí polévky a místní tesař s pečenou kachnou z vlastního chovu. Rádi bychom tento kosmopolitní zážitek prostřednictvím hudby a filmu zprostředkovali dalším lidem a ukázali tak světu přívětivou a otevřenou náruč vzájemné pospolitosti tohoto regionu. Naše akce nemá být měřením sil, nýbrž radostným happeningem, oslavou různorodé kultury, která má schopnost spojovat, což považujeme za zábavné a inspirující a v době dnešní rozdělené společnosti za nutné. Festival připravujeme ve spolupráci s Městem Slavonice a za podpory našich partnerů.
Slavonice jsou příhraniční město v Jihočeském kraji s bohatou historií. Na gotických základech středu města stojí renesanční domy lemující dolní a horní náměstí a přilehlé okolí. Dochovaná sgrafita na průčelích domů vtiskávají Slavonicím unikátní a neopakovatelný ráz. Do Rakouska je to odsud tři kilometry a k historickému trojmezí Moravy, Čech a Rakouska jen o trochu víc. Slavonice, podobně jako Praha, mají multikulturní genius loci, protože od pradávna byly křižovatkou obchodních cest a vedle moravské, české a rakouské komunity zde žili i Židé, Italové, Němci… Více o Slavonicích najdete na stránce Turistického informačního centra Slavonice.